Trześniowy Groń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trześniowy Groń
Ilustracja
Trześniowy Groń i Chatka pod Niemcową
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Piwniczna-Zdrój

Pasmo

Pasmo Radziejowej, Beskid Sądecki, Karpaty

Wysokość

790-960 m n.p.m.

Zagospodarowanie

częściowo zamieszkała, łąki, pastwiska

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Trześniowy Groń”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Trześniowy Groń”
Ziemia49°26′23″N 20°38′58″E/49,439722 20,649444
Widok z Chatki pod Niemcową w maju

Trześniowy Groń (Tymoski) – polana i szczyt górski w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Trześnia to ludowa nazwa czereśni (dzikie czereśnie są dość częstymi drzewami w tych górach), zaś groń to nazwa wywodząca się z języka wołoskiego, w gwarze podhalańskiej oznacza "wyniosły brzeg rzeki lub potoku". Znajduje się pod wierzchołkiem Trześniowy Groń (lub Złotułki) o wysokości 1001 m, a nie Niemcowej (963 m), jak to mylnie podawane jest na niektórych mapach[1][2]. Szczyt Niemcowej znajduje się nieco dalej w północno-wschodnim kierunku i jest nieco niższy (963 m)[2]. Polana Trześniowy Groń należy do przysiółka Trześniowy Groń, stanowiącego część miasta Piwniczna-Zdrój.

Jest to polana na stromym, górskim stoku. Jak na większości polan w Beskidach, gospodarstwa rolne pojawiły się tutaj w ostatnim okresie osadnictwa, gdy pod uprawę roli zajęto już wszystkie lepiej nadające się do tego tereny w dolinie rzek i na niżej położonych stokach[3]. Dawniej polana była intensywnie użytkowana rolniczo. Na Trześniowym Groniu znajduje się kilka gospodarstw rolnych. Po II wojnie światowej, a szczególnie od lat 80. gospodarka rolna na tych kamienistych, stromych i wysoko położonych stokach górskich stawała się coraz bardziej nieopłacalna[1]. W dwóch budynkach dawnego, najwyżej na tej polanie położonego gospodarstwa rolnego działało sezonowo czynne Studenckie Schronisko Turystyczne Chatka pod Niemcową[4]. Obecnie zabudowania znajdują się w rękach prywatnych i zostały wyłączone z użytkowania turystycznego[5].

Z Trześniowego Gronia przy schronisku roztaczają się rozległe widoki na dolinę Popradu, Pasmo Jaworzyny, Góry Lubowelskie, a przy dobrej widoczności także na Tatry.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Piwniczna-ZdrójKamienny Groń – Trześniowy Groń – Złotułki (skrzyżowanie szlaków). Czas przejścia 2h. Szlak prowadzi zachodnim skrajem polany

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  2. a b Geoportal [online] [dostęp 2010-07-10].
  3. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  4. Studenckie Schronisko Turystyczne "''Chatka pod Niemcową''" [online] [dostęp 2009-07-14].
  5. Chatka Niemcowa [online], chatki.com.pl [dostęp 2021-06-01].
Trześniowy Groń i panorama widokowa
Trześniowy Groń i panorama widokowa